Svoboda v Etnetera Activate #3: Důvěřuj a respektuj

Tohle je třetí díl mého povídání o tom, jak v Etnetera Activate přistupujeme ke svobodě v práci. Pokud je tohle váš první “kontakt”, tak doporučuju se nejdřív podívat na první dva díly: #1: Win ‑ Win přístup#2: Používej selský rozum. Budu rád, když i tento článek bude pro někoho inspirací, uvítám vaše reakce (dotazy, klidně i kritiku) a rád odpovím na vaše otázky.

Další díl #4: Inovuj a sdílej

Důvěřuj kolegům, respektuj je a buď otevřený

Naše třetí pravidlo je o respektu a důvěře. V našem manuálu máme ještě toto vysvětlení: “Lidé v Etnetera Activate a celé Etnetera Group si zaslouží Tvoji důvěru. Vždy předpokládej, že to, co činí, činí v nejlepší víře. Snaž se pochopit jejich pohled a respektovat jej. Otevřeně jim sděl svoje případné názory. Snaž se maximálně informovat o tom, co děláš, zejména pokud to má dopad na ostatní.”

Tohle pravidlo v sobě skrývá několik velmi důležitých postojů:

  • všichni jsme si rovni
  • všichni děláme to nejlepší, co je v danou chvíli možné
  • snažíme se naslouchat a pochopit druhou stranu
  • nic neskrýváme

Všichni jsme si rovni

Existují role, které “hrajeme”. Někdo je třeba projektovým manažerem, jiný zase datovým analytikem, já třeba aktuálně zastupuju firmu navenek. Máme svoje zodpovědnosti a vůči sobě a klientům vystupujeme v rolích, které si pojmenováváme. Ale jinak jsme si rovni. Každý máme stejný hlas a ničí hlas není menší nebo větší. Respektujeme se navzájem.

Důkazem respektu je i trvalá snaha se dohodnout. A za mě dohoda není to samé, co kompromis (kde někdo musí ustoupit). Narážím na naše nulté pravidlo win‑win, kdy je cílem, abychom byli dlouhodobě v rovnováze a nacházeli taková řešení, která jsou výhrou pro všechny zúčastněné strany.

Děláme to nejlepší, co je v danou chvíli možné

To dělají všichni. Jen si to možná vždycky neuvědomují. Do daného okamžiku se totiž vždycky soustředí úplně všechno ‑ naše zkušenosti, znalosti, nálada, zdravotní kondice a nebo pozornost v danou chvíli. A všichni jsme lidi, občas nedokážeme naši pozornost ovládnout a pak se může zdát, že děláme chyby. Ale i přesto, co si pak následně o akci myslíme, jsme v danou chvíli udělali to nejlepší, co jsme mohli (protože kdybychom v tu chvíli věděli, jak to udělat líp, tak jsme to tak přece udělali). Můžeme se v tomhle kontextu vůbec bavit o chybě? Nebo je to jen nová zkušenost, kterou příště (možná) zužitkujeme?

Snažíme se naslouchat a pochopit druhého

Kolikrát se vám stalo, že jste si mysleli, že je přece všechno jasné a že druhá strana vidí situaci úplně stejně a pak jste zjistili, že jste si nerozuměli? Řeším podobné “nedorozumění” několikrát denně. Kdybychom uměli všichni doopravdy naslouchat tomu druhému (namísto abychom poslouchali svoje komentáře, které nám k tomu v hlavě naskakují), tak by spousta nedorozumění a konfliktů vůbec neexistovala. Kdybychom se nechytali za slovíčka, ale pokusili se porozumět podstatě toho sdělení. Třeba bychom pak předešli i situacím, kdy si obě strany “představovaly”, že výsledkem bude něco jiného, než bylo dodáno.

Nic neskrýváme

Jednou z mých oblíbených hlášek je “předpoklad je matkou průseru” 🙂. Znamená to, že když jen v hlavě předpokládáme, že to druhá strana myslela stejně, tak to často nedopadne dobře. Proto je potřeba být otevření, nic neskrývat a raději se dvakrát zeptat, jestli si rozumíme, než to tak předpokládat. Zároveň s tím je důležité, aby nikdo nebyl překvapený z novinek, které třeba zasahují do jeho práce, ale u kterých si nikdo nevyslechl, co si o tom myslí.

Jak to vidíte vy? Zaujalo vás to? Napište, co to ve vás vyvolalo. A pokud čistě náhodou hledáte práci, tak mrkněte na náš profil na Cocumě nebo tady u nás na webu, kde máme aktuální nabídku volných míst. A i když práci nehledáte, tak se pojďme aspoň propojit na LinkedIn a třeba napište, kdyby vás něco zajímalo…

Chci se s vámi spojit

ODESLAT
Děkujeme za Vaši zprávu. Co nejdříve Vás budeme kontaktovat.
Nastala chyba při vyplňování formuláře. Zkuste jej vyplnit znovu, nebo se nám ozvěte přímo uvedený email.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Přečti si taky